Search
Close this search box.
img-footer

تیروئید پرکار در کودکان؛ خطرات و درمان

تیروئید پرکار در کودکان و نوزادان یکی از بزرگترین معضلات و دغدغه والدین است زیرا اطلاعات درسشتی در این زمینه ندارند و برای کودک خود نگران هستند. پرکاری تیروئید در کودکان چقدر خطرناک است و چه آسیبی به آن ها وارد می‌کند؟ آیا تیروئید پرکار در کودکان یا نوزادان درمان دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با این بیماری در رده سنی چند ماهگی تا چند سالگی کودک آشنا شوید و راه های درمان آن را بشناسید.

بیماری پرکاری تیروئید در کودکان

این بیماری در کودکان تقریبا مشابه با پرکاری تیروئید در بزرگسالان است و در سوخت و ساز بدن کودک و تنظیم فعالیت های بدن وی نقش دارد. البته این بیماری در کودکان چندان شایع نیست اما احتمال ابتلا به آن نیز صفر نیست. ابتلا به پرکاری تیروئید در کودکان به دلایل مختلفی بستگی دارد و فقط یک عامل موجب آن نمی‌شود اما والدین باید مسیر درمانی را به سرعت پیش بگیرند و بهتر است که به بهترین جراح تیروئید در تهران مراجعه کنند.

علل ابتلا به تیروئید پرکار در کودکان

همانطور که ذکر شد، دلایل مختلفی برای ابتلا به این بیماری در کودکان و یا نوزادان وجود دارد. در ادامه به برخی از دلایل به وجود آورنده نیز اشاره خواهیم داشت:

تیروئید پرکار در کودکان

گریوز، یک بیماری از نوع خودایمنی است که در کودکان نیز شایع تر از بزرگسالان است و یکی از علات های ابتلا به پرکاری تیروئید در این سنین است. جالب است بدانید که در نوزادان نیز این عامل موثرترین دلیل ابتلا به این بیماری است و درواقع باید گفت که مادر در دوران بارداری خود به این بیماری دچار بوده و از طریق جفت به نوزاد نیز منتقل شده است. ندول های تیروئیدی ممکن است که در کودکان نیز وجود داشته باشد و عاملی برای پیدایش پرکاری این غده شود. به طور کلی علل ابتلا به این مشکل باید در کودکان به دقت برسی شود و سپس روش های درمانی برایشان پیش گرفته شود. توجه داشته باشید که این اختلالات در نوزادان و کودکان باید حتما در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود تا عوارض جدی را به همراه نداشته باشد.

نشانه های پرکاری تیروئید در کودکان و نوزادان

به طور کلی این علائم ممکن است در اسن سنین تا حدودی با یکدیگر مشابهت داشته باشند اما شدت آن ها با افزایش سن نیز بیشتر می‌شود. در ادامه به نسانه ها و علائم در هر رده سنی به طور جداگانه پرداخته ایم.

علائم پرکاری تیروئید در نوزادان زیر دو ماه

 • نوزادان با چشم های بیرون زده
 • تعریق در نوزادان زیاد است.
 • ضربان قلب بیش از حد تند دارند.
 • با وجود تغذیه مناسب و زیادتر از حد معمول، وزن گیری درستی ندارند.
 • ممکن است غده تیروئید آن ها بزرگ و قابل مشاهده باشد.
 • نوزادان معمولا با این بیماری به سختی می‌خوابند اما در مقابل بسیار راحت از خواب بیدار می‌شوند.

علائم پرکاری تیروئید در کودکان زیر 2 سال

این علائم تا حدودی مشابه با همین نشانه ها در دوران نوزادی است و در کنار آن ممکن است شدت بیشتری داشته باشد.

 • اختلال در خوابیدن
 • تمرکز بسیار پایین یا عدم توجه کودک
 • عدم تحمل گرما توسط کودک که منجر به بی قراری میشود.
 • خستگی بیش از حد کودک
 • ضربان قلب غیر معمول همراه با لرزش

هر چه سن کودک بالاتر برود نیز این علائم نمایان تر خواهد شدو ممکن است موارد دیگری نیز به آن اضافه شود. به عنوان مثال کودک حدود 7 سال با وجود این بیماری رشد مناسب نخواهد داشت. بیرون زدگی چشم ها وجود داشته و پلک ها حالت پرش دارد.  ممکن است کودک شما عملکرد پایینی در درس خود داشته باشد و یا نتواند تمرکز درست انجام دهد. تعریق در دست ها یا لرزش دست در این سن نیز از نشانه های تیروئید پرکار کودک می‌باشد.

پرکاری تیروئید در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

به طور کلی از علائم و نشانه ها که تشخیص قطعی داده نمی‌شود و بررسی های بیشتر صورت می‌گیرد. آزمایش پرکاری تیروئید در کودکان نیز قابل انجام است و با استفاده از نمونه خون انجام می‌شود و مقدار هورمون ها از این طریق اندازه گیری می‌شود. در صورت نیاز از روش های تصویر برداری مانند سونوگرافی و ام ار ای استفاده می‌شود.

درمان تیروئید پرکار در کودکان

بهتر است برای درمان این بیماری حتما با جراح تیروئید مشورت کنید تا متوجه شوید که مصرف دارو های درمان این غده برای کودک یا نوزاد مناسب است یا خیر. روش های دارو درمانی معمولا هورمون را به حالت تعادل در بدن کودک رسانده و این بیماری را کنترل میکند. گاهی برای کودک جراحی تیروئید تجویز می‌گردد و ممکن است که برداشتن این غده بهترین روش درمانی محسوب شود. البته ناگفته نماند که اگر این غده از بدن کودک شما برداشته شود، باید دارو هایی برای ایجاد تعادل در بدن تا مدت ها و یا سال ها یا حتی مادام العمر نیز استفاده شود.

img-footer

دکتر محمد سراج

دکتر محمد سراج با سابقه چندین سال اعمال جراحی زیبایی و پیکرتراشی که با بیشترین میزان موفقیت و رضایتمندی مراجعین محترم همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا