Search
Close this search box.
img-footer

قاتل کم کاری تیروئید

درمان کم کاری تیروئید همان قدر که به ظاهر آسان و بی خطر به نظر می‌رسد با یک پیچیدگی هایی همراه است که به دقت زیادی نیاز دارد. حتما باید برای درمان با جراح تیروئید مشورت کنید.

 درمان قطعی کم کاری تیروئید 

در واقع درمان قطعی کم کاری تیروئید با روش های سنتی وجود ندارد اما می‌توان تحت نظر بهترین جراح تیروئید در تهران بوده، تا با مصرف داروهای مناسب و رژیم غذایی، این بیماری را کنترل کرده و سطح هورمون های مورد نیاز بدن را متعادل نگه داشت. معمولا برای درمان این بیماری، مصرف هورمون تیروئید (لووتیروکسین) یک بار در روز تجویز می‌شود. البته توجه داشته باشید که حتما بعد از مشورت با پزشک مصرف این دارو را شروع کرده و از استفاده ی خودسرانه پرهیز کنید زیرا پزشک باید مدتی کوتاه بعد از مصرف دارو، میزان هورمون تیروئید را بررسی کرده و در صورت نیاز دوز آن را تغییر دهد.

 آیا تغذیه و کم کاری تیروئید با هم ارتباطی دارند؟

داشتن رژیم غذایی مناسب تحت نظر پزشک یکی از راهکارهای مهم برای کاهش علائم کم کاری تیروئید اولیه و ثانویه است. البته لازم به ذکر است که با رژیم غذایی نمی‌توان به طور کامل این اختلالات را درمان کرد، اما در کنار داروهای تجویزشده می‌تواند کمک زیادی برای برگرداندن تعادل هورمونی به بدن کند. یکی از نکات مهم در تغذیه و کم کاری تیروئید استفاده از غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، غذاهای تهیه شده از غلات کامل، دانه ها و حبوبات در رژیم غذایی است.

قاتل کم کاری تیروئید

گیاهان دارویی به عنوان درمان کم کاری تیروئید

برخی از گیاهان دارویی مانند ریشه شیرین بیان، گیاه پنبه دانه، تخم کتان، سرکه سیب و جنسینگ هندی ممکن است به مدیریت علائم کم کاری تیروئید کمک کند اما توجه داشته باشید قبل از مصرف، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نقش ویتامین ها در رژیم غذایی کم کاری تیروئید چیست؟

ویتامین ها و املاح معدنی نقش مهمی در رژیم غذایی تیروئید دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

ید، یکی از مواد معدنی به شمار می‌رود که برای ساخت هورمون های تیروئید ضروری است. مصرف بیش از حد ید برای تیروئید مضر است پس برای میزان مصرف ید در رژیم غذایی حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید بیشتر از سایر افراد در معرض کمبود ویتامین D  هستند که این موضوع می‌تواند بر عملکرد تیروئید تاثیر منفی بگذارد. به دلیل عدم وجود ویتامین D  در بسیاری از غذاها بعد از مشورت پزشک در صورت نیاز از مکمل استفاده کنید.

معمولا مبتلایان به کم کاری تیروئید با کمبود ویتامین B  که نقش مهمی در متابولیسم سلول دارد مواجه هستند. مصرف تخم مرغ، لبنیات، غذاهای دریایی و ماهی می‌تواند این کمبود را جبران کند.

میوه های مفید برای کم کاری تیروئید چه چیزهایی هستند؟

در رژیم غذایی کم کاری تیروئید مصرف انواع توت ها برای محافظت از غده تیروئید، سیب برای تاثیرگذاری روی عملکرد غده تیروئید و آووکادو برای سلامتی تیروئید توصیه می‌شود. اما توجه داشته باشید قبل از قرار دادن این میوه ها در رژیم غذایی خود با پزشک مربوطه حتما مشورت کنید.

img-footer

دکتر محمد سراج

دکتر محمد سراج با سابقه چندین سال اعمال جراحی زیبایی و پیکرتراشی که با بیشترین میزان موفقیت و رضایتمندی مراجعین محترم همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا