Search
Close this search box.
img-footer

دوران نقاهت بعد از جراحی سینه

بسیاری از خانم‌ ها به دلایل گوناگون از وضعیت خود ناراضی بوده و به دنبال تغییر فرم و اندازه سینه خود هستند و به همین دلیل این افراد در زندگی اجتماعی خود اعتماد به نفس نداشته و با از دست دادن اعتماد به نفس خود در موقعیت های متفاوت احساس سرخوردگی می کنند. امروزه جراحی زیبایی سینه نیز در بین خانم ها رواج دارد. جراحی سینه به مجموعه ای از جراحی می‌ گویند که به وسیله افراد فوق تخصص انجام گرفته و سبب تغییر فرم و اندازه سینه ها می شود. اما بعد از انجام جراحی زیبایی سینه، افراد باید یک دوره نقاهت را پشت سر بگذارند.

در واقع بیماران بعد از هر عمل جراحی با هدف زیبایی یا با هدف درمان باید دوره موقت و زودگذر را پشت سر بگذارند. اما توجه داشته باشید که گذراندن این دوران تنها به معنی استراحت کردن نیست و باید برخی نکات رعایت شوند و این نکات سبب کاهش عوارض جانبی بعد از عمل جراحی می شوند و توسط پزشک معالج بعد از ترخیص بیمار پیشنهاد می شوند. برای داشتن نتیجه مطلوب از عمل جراحی باید به دقت به تمامی نکات بعد از عمل جراحی توجه کنید و در دوره نقاهت به درستی آنها را رعایت کنید.

نقاهت جراحی زیبایی سینه

پوشیدن سوتین در دوره نقاهت

در واقع عمل جراحی سینه متفاوت است. بعضی افراد به دنبال افزایش حجم سینه خود هستند. در پایان عمل بزرگ کردن سینه پزشکان برای رسیدن به نتیجه مطلوب یا برای جلوگیری از تورم سینه یک سوتین یا سینه بندی برای بیمار می بندد و این سوتین باید تا هشت ماه بعد از عمل بسته باشد. به علاوه بعضی از خانم ها که عمل جراحی ماموپلاستی را انجام می دهند از سینه بند استفاده نمی کنند بلکه این افراد باید بعد از عمل جراحی از لباس های راحت و گشاد استفاده کنند و پزشکان به بیماران توصیه می کنند برای افزایش جریان خون در قسمت سینه از سوتین و لباس های تنگ استفاده نکنند.

در واقع دوره نقاهت با توجه به نوع عمل زیبایی سینه کاملاً متفاوت است ولی بعد از هر نوع جراحی باید نکاتی رعایت شوند. بعد از جراحی زیبایی سینه ممکن است پستان تورم داشته باشد و وجود تورم کاملاً طبیعی است. البته مقدار و میزان تورم برای همه بیماران یکسان نبوده و ممکن است در یک بیمار نسبت به بیمار دیگر بیشتر یا کمتر باشد که به شرایط وضعیت بیمار بستگی دارد. همانطور که اشاره کردیم وجود تورم در بافت سینه کاملا طبیعی بوده و ممکن است تورم تا چندین روز طول بکشد. البته اگر میزان تورم بسیار بالا بود بهتر است با جراح در میان بگذارید.

اسکار بعد از جراحی زیبایی پستان

برای جراحی سینه باید قسمتی از سینه را برش دهند و این برش ها به زخمای کوچک و بزرگ تبدیل می شوند و بعد از جراحی افراد ممکن است با باز شدن مجددی زخم روبرو شوند که با استفاده از پمادهای مخصوص می توانند این زخم ها را بهبود ببخشند. در طول درمان باید از پمادهای مخصوصی که جراح پیشنهاد می دهد استفاده کنید و باید توجه داشته باشید که جا و رد این زخم ممکن است تا یک سال ماندگار باشد و زمان زیادی برای بهبود جای زخم نیاز دارید.

لذا در صورت مشاهده زخم نگران نباشید و طبق نظر پزشک رفتار کنید اما توجه داشته باشید که اسکارها می‌ توانند تا یک و نیم ماه اول واضح و قرمز باشند اما بعد از آن به مرور زمان ترمیم شده و بعد از دوازده ماه به طور کامل از بین رفته و بهبود پیدا می کنند. البته روش‌ های درمانی مختلفی از طرف پزشکان برای درمان این اسکارها ارائه می شود و جراح با توجه به نظر خود از یک روش درمان برای بهبود اسکارهای استفاده می کند‌. به عنوان مثال برای از بین بردن زخم و اسکارها از روش لیزر کم توان استفاده می کنند که سبب کاهش اسکار ها می شود.

مراقبت های لازم در دوره نقاهت

دوران نقاهت بستگی به توان بدن بیمار و شرایط گوناگون دارد و بسیاری از خانم ها بعد از عمل جراحی سینه یک هفته به حالت عادی برگشته و فعالیت های عادی زندگی روزمره خود را انجام می دهند ولی با این حال همانطور که اشاره کردیم بهبودی و دوران نقاهت به شرایط بیمار بستگی دارد. در واقع بهبودی بیمار بعد از عمل زیبایی سینه اصلاً سخت و دشوار نیست و بعد از گذشت یک هفته به حالت عادی برمی گردد اما ممکن است چند روز اول احساس ناراحتی و درد داشته باشد که کاملاً عادی بوده و بعد از ۳ تا ۵ روز کاهش پیدا می کند.

دقت داشته باشید که تا یک هفته نباید اجسام سنگین را بلند کنید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید همچنین اگر بعد از گذشت یک هفته همچنان نمی توانید دست و بازوی خود را به درستی حرکت دهید بهتر است از رانندگی خودداری کنید. بعد از عمل جراحی نباید به زخم و بخیه های روی سینه دست بزنید همچنین می توانید بعد از گذشت دو الی سه روز دوش بگیرید اما بعد از حمام قسمت جراحی شده را با استفاده از یک حوله تمیز، خشک کنید.

مدت دوره نقاهت بعد از جراحی سینه

بعد از عمل بزرگ کردن پستان ممکن است دچار درد و ناراحتی شوید اما میزان درد و ناراحتی از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و به عوامل گوناگون بستگی دارد لذا ممکن است میزان درد خفیف تا متوسط باشد. البته بعضی از خانم ها بعد از انجام عمل بزرگ کردن سینه ممکن است در قسمت عمل جراحی شده احساس سفتی یا فشار کنند.

جراح ممکن است برای کاهش درد و افزایش سرعت بهبودی داروی ضد درد تجویز کند. دقت داشته باشید که استراحت کافی تاثیر زیادی در روند بهبودی گذاشته و در افزایش سرعت بهبودی موثر است. همچنین در هنگام خواب سرتان را بالاتر از بدن قرار دهید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. به عنوان مثال می توانید از غذاهای سبک تغذیه کنید اما نباید فعالیت های سنگین انجام دهید. بعلاوه ممکن است به دلیل استفاده از داروهای بیهوشی احساس تهوع و کم اشتهایی داشته باشید.

img-footer

دکتر محمد سراج

دکتر محمد سراج با سابقه چندین سال اعمال جراحی زیبایی و پیکرتراشی که با بیشترین میزان موفقیت و رضایتمندی مراجعین محترم همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا