Search
Close this search box.
img-footer

مراقبت های بعد از جراحی تخلیه پستان

بعد از انجام  جراحی تخلیه پستان طبیعتا برخی دستور العمل های مهمی وجود دارد که هر شخص باید رعایت کند تا بهترین نتیجه حاصل گردد. گاهی این مراقبت ها بسته به نوع جراحی برای هر شخص متفاوت هستند. در این مقاله به بررسی مراقبت های بعد از جراحی تخلیه پستان و نکات مهم دوران نقاهت بعد از آن می پردازیم.

مراقبت بعد از جراحی تخلیه پستان با بانداژ

یکی از مهم ترین زمان هایی که لازم است تا نکات مهم مراقبتی را رعایت کنید، هنگامی است که بانداژ بر روی نواحی سینه های شما قرار دارد. جراح حتما توصیه دارد که سعی نکنید بانداژ را بردارید یا جا به جا کنید بلکه تا اولین ویزیت و مراجعه بعدی منتظر باشید تا این کار توسط خود پزشک انجام شود.

مراقبت بعد جراحی تخلیه پستان با درن

همچنین شما باید از نواحی پستان خود زمانی که درن بر روی آن ها قرار دارد، مراقبت کنید. درن های جراحی در ناحیه سینه یا زیر بغل معمولا  قبل از ترک بیمارستان برداشته می‌شوند. گاهی اوقات، لازم است که درن ها 1 الی 2 هفته پس از جراحیدر جای خود باقی بمانند. توجه داشته باشید که یک زهکش در درن قرار داده شده است که باید چند بار در روز مایع از لامپ تخلیه جدا شونده خالی شود.

مرزاقبت های بعد از جراحی تخلیه پستان

مهمترین نکات مراقبتی بعد جراحی تخلیه پستان

بعد از انجام جراحی تخلیه پستان از انواع بخیه های جذبی استفاده می‌شود که دیگر نیازی به کشیده شدن آن ها وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است شما انتهای نخ بخیه را ببینید که از محل برش بیرون زده است. در صورتی که با این مسئله مواجه شدید، نگران نباشید و به پزشک خود مراجعه نمایید تا این قسمت از نخ را حذف کند.

جراح یک برنامه ورزشی برای مدتی بعد از جراحی شما تجویز می کند که می توانید برای جلوگیری از سفتی بازو و شانه انجام دهید. همچنین برای کمک به جلوگیری از ماندن جای زخم و تشکیل بافت اضافی این موارد مفید است. در ارتباط با سایر ورزش ها و مراجعه به باشگاه و انجام فعالیت های سنگین، حتما از بهترین جراح پستان مشاوره بگیرید.

شما باید دقت کنید که تا مدتی حدود یک ماه، اجسام سنگین یا 2 کیلو به بالا را بلند نکنید. در زمان بهبودی از انجام فعالیت هایی نظیر تنیس و یا ورزش ها و کارهایی مکه نیاز داشته باشد، دست شما برای مدت طولانی بالا قرار بگیرد، خودداری کنید.

قبل از اینکه بتوانید از پروتز سینه یا سوتین استفاده کنید. محل جراحی تخلیه سینه و همچنین ماستکتومی همراه با بازسازی سینه، نیاز به زمان دارد تا کاملا بهبود یابد بنابراین اگر قصد انجام جراحی پروتز سینه رادارید نیز باید صبور باشید. همچنین در این مدت زمان از پزشک خود در رابطه با پوشیدن سوتین مشورت بگیرید.

چند هفته بعد از اتمام جراحی سینه باید به استراحت بیشتر بپردازید. در صورت نیاز از داروهای تسکین دهنده درد تجویزی توسط پزشک استفاده نمایید. ممکن است در نواحی پستان های تخلیه شده، تا حدودی احساس ناخوشی داشته باشید که جای نگرانی ندارد و تنها کافیست تا داروها را به موقع مصرف کنید.

برای اینکه چه روزی استحمام انجام دهید، حتما از پزشک خود مشورت بگیرید زیرا این مورد به شرایط عمل و بدن هر فرد بستگی دارد.

بهبودی کامل پس از جراحی تخلیه سینه

بدن هر فرد نیاز به چند ماه استراحت و ریکاوری دارد تا به بهودی کامل برسد. ممکن است در چند ماه ابتدایی پس از جراحی، احساساتی مانند سوزش، بی حسی، خارش شدید، فشار و حساسیت در قفسه سینه، بازو و زیر بغل داشته باشید. احساس ناراحتی ممکن است خود به خود از بین برود یا ممکن است مدت بیشتری ادامه پیدا کند.

علائم عفونی بعد از جراحی تخلیه پستان

همانطور که دانستید، مراقبت های بعد از جراحی تخلیه پستان از اهمیت زیادی برخوردار هستند و باید به تمامی این موارد توجه شود. برخی از علائم پیدایش عفونت بعد از این جراحی عبارتند از :

  • تب و احساس ناخوشی
  • افزایش قرمزی اطراف محل برش
  • خارج شدن مایع سفید رنگ یا زرد رنگ از محل برش

چه زمانی باید برای چکاپ مجدد به جراح مراجعه کرد؟

برخی جراحان بیمار را همان روز جراحی قبل از ترک بیمارستان معاینه می‌کنند و سپس برای وی یک روز را جهت معاینه و بررسی نتیجه عمل و چک کردن بخیه ها و محل برش ها تعیین می‌کند. چکاپ مجدد معمولا حدود یک هفته به بعد می‌باشد.

img-footer

دکتر محمد سراج

دکتر محمد سراج با سابقه چندین سال اعمال جراحی زیبایی و پیکرتراشی که با بیشترین میزان موفقیت و رضایتمندی مراجعین محترم همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا