Search
Close this search box.
img-footer

نمونه برداری تیروئید

نمونه برداری تیروئید چیست و چه کاربردی دارد؟ نمونه برداری تیروئید، بررسی می‌کند که آیا غده تیروئید شما همان طور که باید کار می‌کند یا خیر. انجام نمونه برداری تیروئید با توجه به این که غده تیروئید در گردن وجود داشته و نقش اساسی در تنظیم عملکردهای مختلف بدن دارد، برای تشخیص اختلالات تیروئید ضروری می‌باشد.

نمونه برداری تیروئید چیست؟

در نمونه برداری تیروئید، با برداشتن مقدار کمی از بافت تیروئید توسط یک سوزن نازک و بررسی آن زیر میکروسکوپ، ماهیت ناهنجاری ها یا ندول ها در غده تیروئید مشخص می‌شود که این ناهنجاری ها می‌توانند خوش‌خیم (غیر سرطانی ) یا بدخیم (سرطانی ) باشند. برای انجام این کار حتما به بهترین جراح تیروئید در تهران مراجعه کنید.

نمونه برداری تیروئید چه کاربری دارد؟

 چرا نمونه برداری تیروئید انجام می‌شود؟

رایج ترین علت برای انجام نمونه برداری تیروئید، بررسی دلیل به وجود آمدن توده یا برآمدگی (که ندول نامیده می‌شود) روی غده تیروئید است. علاوه بر این از بیوپسی تیروئید برای تشخیص سرطان، نظارت بر وضعیت ندول برای بررسی هرگونه تغییر در اندازه یا ظاهر در طول زمان و ارزیابی اندازه ندول برای کمک به فرآیند تصمیم گیری درمان نیز استفاده می‌شود. نمونه گیری تیروئید به طور معمول برای همه ی افراد تجویز نمی‌شود. جراح تیروئید بر اساس علائم و سابقه پزشکی مشخص می‌کند که آیا فرد به نمونه برداری نیاز دارد یا خیر.

چه کسانی به نمونه برداری تیروئید نیاز دارند؟

 نیازی نیست که همه افراد مبتلا به ندول تیروئید، بیوپسی تیروئید را انجام دهند. عواملی که نشان می‌دهد فرد به نمونه برداری تیروئید نیاز دارد عبارتند از :

  •  رشد سریع ندول
  • ندول های بزرگتر از 1 سانتی متر
  •  بروز مشکلاتی مثل گرفتگی صدا و یا مشکلات تنفسی
  •  داشتن سابقه خانوادگی تیروئید

انواع نمونه برداری تیروئید

در ادامه به انواع نمونه برداری تیروئید می‌پردازیم:

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA)

این روش رایج ترین نوع بیوپسی تیروئید است که در آن از یک سوزن نازک برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت یا مایع از ندول تیروئید استفاده می‌شود. بعد از برداشتن، نمونه زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا سرطانی بودن آن مشخص شود. عموما نمونه برداری تیروئید را به همین اسم می‌شناسند که این اشتباه است چون امکان دارد نمونه برداری با سایر روش ها انجام شود.

بیوپسی سوزنی core

این روش شبیه همان روش بیوپسی FNA است اما از سوزن بزرگتر استفاده می‌شود.در این روش بدون برش پوستی و با استفاده از سونوگرافی، سلول و بافت کوچکی از ندول گرفته شده و برای پاتولوژی فرستاده می‌شود. از این روش بعد از جواب نگرفتن از روش FNA استفاده می‌شود.

نمونه برداری با جراحی

در موارد نادر در صورتی که پزشک از 2 روش بالا به نتیجه ی مورد نظر خود نرسیده باشد، ممکن است بیوپسی جراحی ضروری باشد.

عوارض نمونه برداری تیروئید

در حالت کلی نمونه برداری تیروئید عوارض جدی ندارد اما شامل عوارض طبیعی مثل مقداری درد، تورم و کبودی مختصر می‌باشد. برای انجام این کار حتما به بهترین جراح تیروئید در تهران مراجعه کنید چون در صورتی که پزشک ماهر نباشد می‌تواند عوارضی مثل عفونت، بروز پرکاری موقت تیروئید، تغییر صدا و بلع سخت برای شما پیش بیاید. 

مدت زمان مورد نیاز برای جواب نمونه برداری تیروئید

مدت زمان لازم برای تهیه نتیجه نمونه برداری تیروئید به این که از چه روشی استفاده شده است، بستگی دارد. به طور کلی نتایج FNA  اغلب طی 48 الی 72 ساعت بعد از عمل در دسترس است اما نتایج بیوپسی سوزنی core این امکان را دارد که بیشتر طول بکشد.

img-footer

دکتر محمد سراج

دکتر محمد سراج با سابقه چندین سال اعمال جراحی زیبایی و پیکرتراشی که با بیشترین میزان موفقیت و رضایتمندی مراجعین محترم همراه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا